POZIV ZA DOSTAVU RADOVA
Godišnjak Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu objavljuje poziv za dostavu radova za izdanja planirana za 2025. godinu.
Časopis objavljuje multidisciplinarne priloge o zločinima protiv mira, genocidu i drugim teškim povredama međunarodnog humanitarnog prava, kao i prikaze knjiga. Radovi mogu obuhvatati historijske, pravne, sociološke, kriminološke, ekonomske, demografske, psihološke, politološke, kulturološke, medicinske, ekološke i druge aspekte relevantne za cjelovito naučno istraživanje zločina.
Redakcija prima isključivo prethodno neobjavljene radove na bosanskom/hrvatskom/srpskom i engleskom jeziku. Svi dostavljeni radovi podliježu postupku dvostruke anonimne recenzije (peer review). Slanjem rukopisa, autorice i autori potvrđuju da je rad originalan, da su pribavljene sve neophodne dozvole za korištenje materijala zaštićenih autorskim pravima te da rad nije u postupku razmatranja za objavu u drugoj publikaciji.
Rok za dostavu radova: 15. oktobar 2025.
Radovi, pripremljeni u skladu s Uputama za autorice i autore, dostavljaju se u elektronskoj formi u Microsoft Word formatu (DOC ili DOCX) na e-mail: godisnjak@iziz.unsa.ba.
Redakcija
POKRENUTA PROCEDURA OBJAVE GODIŠNJAKA INSTITUTA
Vijeće Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, na svojoj redovnoj sjednici, jednoglasno je prihvatilo inicijativu direktora Instituta za pokretanje Godišnjaka Instituta.
Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, osnovan 1992. godine, predstavlja naučnoistraživačku ustanovu i članicu Univerziteta u Sarajevu. Njegov rad usmjeren je na multidisciplinarno istraživanje zločina protiv mira, genocida i drugih teških povreda međunarodnog humanitarnog prava, obuhvatajući historijske, pravne, sociološke, kriminološke, ekonomske, demografske, psihološke, politološke, kulturološke, medicinske, ekološke i druge aspekte relevantne za cjelovito naučno sagledavanje ovih tema.
Pokretanjem Godišnjaka, Institut ostvaruje značajan iskorak u unapređenju naučnoistraživačkog rada, posebno imajući u vidu da se radi o vodećoj ustanovi u Bosni i Hercegovini za naučno istraživanje ratnih zločina i genocida.
Članovi Vijeća Instituta donijeli su jednoglasnu odluku da glavni i odgovorni urednik Godišnjaka bude dr. sc. Muamer Džananović, viši naučni saradnik i direktor Instituta. Dr. Džananović je izrazio čvrstu opredijeljenost ka postavljanju visokih naučnih standarda, kako u pogledu sastava redakcijskog tima, tako i kvaliteta objavljenih radova. Cilj je da Godišnjak, kontinuiranim objavljivanjem, bude prepoznat i verificiran u što većem broju referentnih međunarodnih naučnih baza. Posebna pažnja bit će posvećena omogućavanju objavljivanja radova i na engleskom jeziku, čime će Institut dodatno otvoriti prostor za saradnju s eminentnim svjetskim stručnjacima, od kojih će neki biti uključeni i u rad redakcije.