- Skoro tri decenije od početka agresije nijedna osoba nije odgovarala za zločine počinjene nad stanovnicima Goražda, a činjenica da pravosudne institucije u Bosni i Hercegovini vode procese gotovo isključivo protiv pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine koji su branili ovaj prostor pojačava utisak da je na sceni pokušaj izjednačavanja žrtve i zločinca - kazao je Muamer Džananović, viši stručni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Posljednji u nizu primjera je jučerašnje hapšenje Edina Vranja, bivšeg visokog službenika FUP-a koji se tereti za navodne zločine u Goraždu, a kojeg je uhapsila policija druge države.
- S jedne strane procesi i hapšenja, s druge zatvaranje očiju pred činjenicom da je tzv. vojska RS-a Goražde držala u opsadi 1. 336 dana, bez struje, vode i komunikacija, uz neprestano granatiranje tokom kojeg je ubijeno više od 2.000 civila. Do danas niko nije odgovarao za zločine. Podignute su dvije optužnice. Jedan postupak je završen i nije utvrđena odgovornost, a protiv Petkovića je podignuta optužnica, međutim on se slobodno šeta Srbijom, a organi Srbije ga ne izručuju – naveo je Džananović.
Srbija je dobro utočište za učesnike u genocidu i zločinima s jedne strane, a s druge strane je dovoljno da ste bili pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine da vas hapse i procesuiraju, naglasio je on, dodavši da time slučaj Edina Vranja ne iznenađuje.
- Sve što se dešava ide u prilog činjenici da Srbija kako je organizovala, provodila i učestvovala u agresiji u periodu od 1992. do 1995. godine, na takav način učestvuje i danas i želi promijeniti karakter rata. Podizanjem optužnica i procesuiranjem se želi izjednačiti zločince sa pripadnicima Armije Republike Bosne i Hercegovine – upozorio je.
Džananović smatra da je to jedna od najvažnijih metoda kojima se služi zvanična Srbija i kojima se obračunava sa devedesetim godinama.
- Važno je istaći da su masovni zločini srpskog agresora isplanirani i organizovani od strane političkog i vojnog rukovodstva, u svrhu stvaranja etnički čistih teritorija, a s druge strane ako postoje zločini koje su počinili vojnici Armije Republike Bosne i Hercegovine, važno je naglasiti da su oni pojedinačni, za njih trebaju odgovarati, ali oni nisu bili potaknuti od strane vojnog i političkog vrha, a koje je nastojalo očuvati multietični karakter naše države – zaključio je Muamer Džananović.
(Rabija Arifović/Preporod.info)