U rektoratu Univerziteta u Sarajevu održana press konferencija

Prof. dr. Rifat Škrijelj, koji će na funkciji rektora Univerziteta u Sarajevu ostati do oktobra, iznio je danas brojne probleme s kojima se Univerzitet suočava u radu sa Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS i ministricom Adnom Mesihović (Za nove generacije).

Škrijelj je optužio ministricu da drži u ladicama Ministarstva za Univerzitet bitne projekte. Škrijelj je danas na konferenciji za medije kazao da je na ovaj način zaustavljen prijem 150 asistenata i zadržavanje perspektivnih ljudi u BiH.
- Niti je projekt pokrenut niti smo dobili odgovor od ministrice i premijera Nihada Uka. Ovakav gubitak je nenadoknadiv. Ne daje nam se mogućnost da Univerzitet podmladimo - kazao je Škrijelj.

Drugi problem je izgradnja Kampusa Univerziteta u Sarajeva.

- Tražili smo da se izgradnja Kampusa proglasi projektom od posebnog interesa za Kanton Sarajevo. Do danas se naša inicijativa nije našla na Vladi da se zauzme stav. Sve ovo stoji u ladicama Ministarstva - kazao je Škrijelj.

Dodaje i da su izdvojena nedostatna sredstva za plaće uposlenih na Univerzitetu iz Budžeta KS. Kazao je kako su manje budžetirani za oko osam miliona maraka za plaće.

- Može nam se ponoviti sudbina Nacionalne i univerzitetske biblioteke. Skrojili su budžet tako da se već sada zna da ova sredstva neće biti dostatna za plaće za posljednje tromjesečje ove godine - poručio je.

Istaknuo je da se pojačavaju politički napadi na integritet Univerziteta.

- Pojedini članovi akademske zajednice radi ličnih interesa, a u sprezi sa Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS pokušali su vršiti pritisak prilikom izbora rektora, a nakon toga na pojedine članice Upravnog odbora Univerziteta.

Organi i tijela Univerziteta su pod pritiskom politike koja stoji iza resornog ministarstva koje postupa suprotno Zakonu o visokom obrazovanju KS.

Od politike koja je postavila za ministricu Adnu Mesihović, Univerzitet se suočava sa ozbiljnim problemima. Ako se to ne zaustavi, bit će doveden u pitanje do sada korektan odnos Univerziteta i Vlade KS - poručio je Škrijelj.
Predsjedsjednik Studentskog parlamenta Imran Pašalić problematizirao je izostanak studenata u donošenju Zakona o visokom obrazovanju "što do sada nije bio slučaj i mi ga nećemo podržati".

Osvrnuo se i na stanje u studentskim domovima uporedivši ih sa zatvorima.

- Bolji uvjeti su u svakom zatvoru u BiH nego u studentskom domu - kazao je Pašalić.

Direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava dr. Rasim Muratović kazao je da oni danas u prostorijama u kojima borave nemaju mogućnosti za razvoj ustanove, razvoj arhiva i biblioteke.

Istakao je da su u vrijeme COVID-19 pandemije iseljeni iz svojih prostorija u krugu Opće bolnice "Abdulah Nakaš" u kojima su boravili dugi niz godina, kako bi se tu napravio izolatorij.

Odluku o iseljenju donijela je Vlada KS 2020. godine.

U toj odluci, između ostalog, stoji da se: "Nalaže Institutu za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava da se (...) iseli iz objekta koji trenutno koristi, odmah i bez odlaganja". U drugoj tački te odluke stoji da: "Troškove preseljenja Instituta, kao i adaptacije i korištenja novog privremenog prostora u prostorijama Studentskog doma u Nedžarićima, osigurat će Vlada Kantona".

- Nažalost, troškovi boravka Instituta (koji za jednu godinu iznose 127.000,00 maraka) plaćeni su samo za 2020. godinu, a nisu plaćeni za 2021, 2022, 2023. te ni za 2024. godinu. Ukupni dug s krajem 2023. godine, koji je Vlada KS morala platiti, iznosio je 379.476,00 KM.

Zbog toga nam je rukovodstvo JU Studentskog centra Sarajevo 4. marta 2024. godine isključilo napajanje električnom energijom, bez najave. Mi smo se resornom ministarstvu obraćali usmeno i pismeno više puta kako bi se riješili ovi i drugi problemi u finansiranju Instituta.

S obzirom na to da na naš spomenuti dopis od 8. marta 2024. niko nije adekvatno odgovorio, niti išta ozbiljno poduzeo već više od četiri mjeseca, a da se dug Vlade KS, a ne Instituta, gomila i da nas rukovodstvo Studentskog centra svakodnevno upozorava da oni ne mogu snositi troškove našeg boravka, želimo da ovako javno apeliramo kod premijera, resorne ministrice i svih ministara u Vladi KS da ispoštuju ono što im je obaveza po spomenutoj odluci, te sistemski riješe pitanje našeg boravka do trajnog rješenja - što je planirano u Kampusu UNSA - kazao je dr. Rasim Muratović.
Dekan Fakulteta za kriminalistiku Jasmin Ahić pozvao je na otvoreni dijalog Vladu KS "i rješavanje naših problema".

Izvor i foto: Faktor.ba

Share: