Održan međunarodni naučni skup „Političko nasilje: Historijski konteksti i savremeni izazovi“

Univerzitet u Sarajevu - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, u saradnji s Odsjekom za politiku i međunarodne odnose (DPIR) Univerziteta u Oxfordu, organizovao je međunarodni naučni skup i radionicu pod nazivom „Političko nasilje: Historijski konteksti i savremeni izazovi”. Svečano otvaranje održano je 25. oktobra u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu, gdje su se prisutnima obratili i predstavili svoja istraživanja istaknuti naučnici i istraživači. Ovaj skup predstavlja važan iskorak Univerziteta u Sarajevu - Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava u jačanju međunarodne akademske saradnje.

Skup je okupio istaknute naučnike iz prestižnih evropskih univerziteta, uključujući Univerzitet u Oxfordu, ETH Zurich, Univerzitet u Milanu, University College London, Univerzitet u Firenci, Univerzitet u Amsterdamu, Univerzitet Leiden i Univerzitet u Sarajevu, koji su pružili sveobuhvatan pregled političkog nasilja kroz historijsku i savremenu prizmu.
Na uvodnim obraćanjima govorili su prof. dr. Tarik Zaimović, rektor Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Andrea Ruggeri s Univerziteta u Oxfordu i dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.  Prof. Zaimović naglasio je značaj istraživanja političkog nasilja, ističući kako su različiti oblici nasilja duboko ukorijenjeni u historiji čovječanstva, posebno u kontekstu Bosne i Hercegovine. „Nažalost, mnoge lekcije iz prošlosti brzo zaboravljamo, a političko nasilje ponovno se pojavljuje u različitim oblicima širom svijeta,” izjavio je Zaimović. Prof. Ruggeri istakao je važnost akademske saradnje i doprinosa naučnika iz cijele Evrope u analizi ovog fenomena, dok je dr. Džananović naglasio važnost institucionalne saradnje, navodeći kako se ovim skupom doprinosi borbi protiv historijskog revizionizma i negiranja genocida nad Bošnjacima, prisutnog na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou.

Tokom prvog dana skupa održani su paneli s prezentacijama vodećih naučnika. Na prvom panelu, moderiranom od prof. dr. Stefana Costallia, predstavljeni su radovi o višestoljetnom političkom nasilju u Bosni i Hercegovini, postkonfliktnoj Sjevernoj Irskoj i retorici kao oružju. Učesnici panela bili su dr. Amir Kliko (Univerzitet u Sarajevu - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava), prof. dr. Kristin Bakke (University College London) i dr. Hikmet Karčić (Univerzitet u Sarajevu - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava).

Na drugom panelu, moderiranom od strane prof. dr. Kristin Bakke, učestvovali su: dr. sc. Merisa Karović Babić (Univerzitet u Sarajevu - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava), prof. dr. sc. Stefano Costalli (Univerzitet u Firenci) i prof. dr. sc. Ursula Daxecker (Univerzitet u Amsterdamu). Prezentirali su istraživanja o posljedicama političkog nasilja 1990-ih, s fokusom na Sarajevo i ideološki podijeljenu demokratiju u Italiji. Govora je bilo i o tome kako nasilje mijenja političke identitete i podjele.

Na trećem panelu, koji je moderirala prof. dr. Ursule Daxecker, obuhvaćene su teme poput opstanka i raspada oružanih grupa nakon nekih sukoba u Južnoj Americi i drugim dijelovima svijeta i političkog nasilja u Bosni i Hercegovini, s posebnim fokusom na djelovanje SDS-a u istočnoj Bosni i Hercegovini (1990‒1992). Svoje prezentacije u ovom panelu imali su doktorantica Ana  Vilhelmina Verdnik (Univerzitet Oxford), prof. dr. sc. Enzo Nussio (ETH Zurich), prof. dr. Ermin Kuka (Univerzitet u Sarajevu - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava) i prof. dr. sc. Juan Masullo (Univerzitet u Milanu i Univerzitetu u Leidenu).

Četvrti panel, moderiran od strane prof. dr. Juana Masulla, zatvorio je prvi dan skupa. U okviru njega fokus je stavljen na ubijanja civila u pojedinim dijelovima svijeta kao rezultat političkog nasilja, zatim su obrađene teme „saoizacije“ Bosne i Hercegovine kao primjer političkog nasilja i današnja politike negiranja genocida nad Bošnjacima. U ovom panelu svoje radove predstavili su prof. dr. Andrea Ruggeri, dr. sc. Jasmin Medić (Univerzitet u Sarajevu - Institut za historiju) i dr. sc. Muamer Džananović.

Drugi dan skupa održane su radionice koje je vodila Ana Vilhelmina Verdnik s Univerziteta u Oxfordu u okviru svog doktorskog istraživanja.

Ovaj važan događaj podržali su Evidence-based Policy Research and Action Hub (EPRAHub) i Folke Bernadotte Akademije (FBA), čime se dodatno osnažuje međunarodna saradnja na istraživanju političkog nasilja i njegovih implikacija.

 

 

Share: