Održan naučni skup „Instrumentalizacija i politizacija nacionalnih prava: Deklaracija 'Svesrpskog sabora' kao kontinuitet velikodržavne politike“

U Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu održan je naučni skup „Instrumentalizacija i politizacija nacionalnih prava: Deklaracija 'Svesrpskog sabora' kao kontinuitet velikodržavne politike“.

Skup je održan u organizaciji Univerziteta u Sarajevu – Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava i predstavio je preko trideset naučnika s više Univerziteta iz Bosne i Hercegovine koji su kroz različite segmente izlagali svoje radove o Deklaraciji 'Svesrpskog sabora'.

Uvodne i pozdravne riječi imali su rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović, koji je istakao: „Važnost teme ovog naučnog skupa nije samo rezultat njene historijske i političke kompleksnosti, već i njenog direktnog utjecaja na budućnost Bosne i Hercegovine i šireg regiona – a kao akademska zajednica imamo obavezu da svojim radom doprinesemo razotkrivanju mehanizama politizacije nacionalnih prava i instrumentalizacije prošlosti – koji nerijetko služe kao alat za opravdavanje retrogradnih politika.“

Direktor Instituta za istraživanje zločina dr. sc. Muamer Džananović kao drugi uvodničar je izjavio: „Deklaracija 'Svesrpskog sabora' koja uključuje zajedničke ciljeve i aktivnosti Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Republike srpske, pri čemu RS postupa kao autonomni subjekt u međunarodnim pitanjima, predstavlja ozbiljan udar na suverenitet Bosne i Hercegovine i njen status kao međunarodno priznate države. Ignorisanje odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predstavlja dodatnu prijetnju vladavini prava, čime se destabilizuje pravni okvir Bosne i Hercegovine. Ovakvi dokumenti i njihova implementacija ne samo da podrivaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine već ugrožavaju njen suverenitet, čime se direktno narušava temelj Dejtonskog mirovnog sporazuma i stvara ozbiljan pravni izazov za institucije Bosne i Hercegovine i međunarodnu zajednicu.“

U ime člana Predsjedništva Denisa Bećirovića govorio je njegov savjetnik Alija Kožljak, koji je rekao: „To je najopasniji dokument velikosrpske politike u ovom vijeku s antidejtonskim i antidržavnom dimenzijom. Deklaracija je opasan velikodržavni programski dokument, prijetnja ne samo miru u regionu već teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine.“

Uvodničari skupa bili su prof. dr. Sead Turčalo, koji je govorio o geopolitičkom konceptu srpskog svijeta; prof. dr. Šaćir Filandra dotakao se teme srpskog nacionalizma; mr. iur. Harun Išerić je govorio o pravnim posljedicama i upravnim praksama u entitetu Republika srpska.

Skup je završen predstavljanjem zaključaka koje je iznio direktor Džananović te diskusijom s prisutnim gostima i istraživačima.

 

Share: