Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu predstavlja novo izdanje "Politika revizionizma: Negiranje zločina i genocida u Bosni i Hercegovini (1992–2025)". Ova istraživačka studija, koju potpisuju autori: dr. sc. Jasmin Medić, dr. sc. Hikmet Karčić, dr. sc. Muamer Džananović i dr. sc. Elvedin Mulagić, temeljito analizira dugotrajan i duboko zabrinjavajući fenomen negiranja ratnih zločina i genocida počinjenih u Bosni i Hercegovini.
Studija je recenzirana od strane prof. dr. Ehlimane Memišević i prof. dr. Amera Osmića, dok je urednica dr. sc. Merisa Karović-Babić.
Ova istraživačka studija ukazuje na prisustvo dosljedne i sistematske strategije negiranja zločina i genocida počinjenih u Bosni i Hercegovini tokom perioda 1992–1995. godine. Analiza slučajeva iz Sarajeva, Srebrenice, Tuzle i Prijedora pokazuje da negiranje zločina nije sporadična niti individualna pojava, već dio šire političke i ideološke strategije usmjerene ka prekrajanju historijskih činjenica i relativizaciji sudski dokazanih zločina. Revizionistički narativi aktivno se koriste kao sredstvo političke destabilizacije, čime dodatno pogoršavaju društveno-političku situaciju u Bosni i Hercegovini, ali i šire, u cijelom regionu. Smatraju da je neophodno analizirati ove pojave, budući da predstavljaju jedan od ključnih faktora destabilizacije političkih prilika u Bosni i Hercegovini.
Autori istraživanje započinju prvim slučajevima negiranja iz 1992. godine, prateći hronologiju ove politike koja se kontinuirano provodi s političkih vrhova Republike Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta Republika srpska. Studija se završava analizom odnosa tih politika prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, koja je 23. maja 2024. godine usvojila Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
S obzirom na sve navedeno, jasno je da je borba protiv negiranja genocida i drugih ratnih zločina od ključne važnosti – ne samo radi pravde i sjećanja na žrtve, već i radi dugoročne stabilnosti i izgradnje mira u regionu, a time i u cijeloj Evropi. Efikasna strategija suočavanja s ovim izazovima mora obuhvatiti jačanje pravnog okvira, reformu obrazovnog sistema, međunarodne diplomatske inicijative te kontinuirani angažman civilnog društva u borbi protiv historijskog revizionizma i propagande.
Na kraju studije, autori nude konkretne preporuke za borbu protiv institucionalnog negiranja genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.
Istraživačka studija indeksirana je u CEEOL – Central and Eastern European Online Library.
Promocija iste biće upriličena 19. maja 2025. godine (ponedjeljak) u Sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu. Promocija se organizuje u povodu obilježavanja godišnjice Rezolucije o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je usvojena 2024.godine.