U Rektoratu Univerziteta u Sarajevu održana je radionica kao rezultat međunarodne saradnje Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, Studentskog parlamenta UNSA i Genocide Studies Programa Yale Univerziteta.
Radionicu je otvorio dr. sc. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
Uvodna prodavanja studentima Univerziteta u Sarajevu održali su Dr. David Simon, direktor Genocide Studies Programa na Univerzitetu Yale i dr. sc. Hikmet Karčić, naučni saradnik Instituta.
U fokusu su bili historijski pregled, savremene strategije negiranja genocida u Bosni i Hercegovini, kao i odgovori akademske zajednice na ovaj sve prisutniji izazov.
- Poseban fokus stavljamo na prijenos znanja studentima i želimo da ovom aktivnošću približimo njihova zanimanja ostvarujući saradnju s najprestižnijim svjetskim univerzitetima. Ova saradnja je potvrda međunarodne pozicije Instituta kao najznačajnije naučne ustanove u Bosni i Hercegovini u oblasti naučnog proučavanja genocida – naveli su organizatori skupa iz navedenog instituta.
Direktor te ustanove Muamer Džananović kazao je da su u saradnji Instituta i generalno Sarajevskog univerziteta s najprestižnijim svjetskim univezitetima - na šta su u ovim institucijama ponosni, za bosanskohercegovačko društvo i državu posebno bitne teme o devedesetim godinama proteklog stoljeća jer oblikuju njihovu sadašnjost i budućnost.
- Unutar Instituta, mi ćemo fokus ubuduće staviti na edukaciju studenata; pokušavamo da ih zainteresiramo o ovim temama – rekao je.
U vezi s negiranjima da je u Srebrenici počinjen genocid jula 1995. godine, Džananović podsjeća da bi u politički kompleksnom bh. društvu, u kojem institucije ne čine dovoljno na sudskom procesuiranju negatora, idealno bilo kad bi u cijeloj državi postojali obrazovni programi za učenje o onome što su najveći svjetski sudovi utvrdili kao istinu - da je u Bosni i Hercegovini počinjen genocid.
- Međutim, realnost je drugačija i mi kao akademska zajednica pokušavamo učiniti sve što možemo te su i današnja radionica, kao i druge aktivnosti, pokušaj da mladima prenesemo znanje o devedesetim godinama – rekao je direktor Instituta.
Husana Delalović, predsjednica Skupštine Studentskog parlamenta u Sarajevu, kazala je da već sama zainteresiranost njenih vršnjaka za prisustvo ovoj radionici govori o interesu za navedene teme i za njegovanje kulture sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici.
Upitana da li na fakultetima uče dovoljno o tome i na koji način akademska zajednica približava mladoj generaciji dešavanja iz devedesetih, Delalović odgovara da stanje nije zadovoljavajuće, ali i da pozitivne najave govore da će na Pravnom fakultetu biti posvećeno više pažnje izučavanju genocida u Srebrenici.
- Dakle, ima želje i volje da imamo predmet koji će biti posebno posvećen studijama o ovom genocidu, što je zaista bitno – rekla je Delalović čija generacija, po njenim riječima, na dosta težak i emotivan način percipira bosanskohercegovačku zbilju s početka devedesetih mada se trudi sagledati činjenice objektivno i dostojanstvno napominjati i učiti one koji malo znaju o tome ili ne znaju ništa.
Najbolji odgovor akademske zajednice, pa i njenih najmlađih članova, na izražena negiranja genocida uprkos tome što je u Bosni i Hercegovini na snazi zakon koji to zabranjuje, jeste intenzivno i stručno istraživanje o zločinu i što glasnije opominjanje o posljedicama.
Hikmet Karčić, naučni saradnik u Institutu, ističe da je u odgovarajućem istraživanju primijećen isti obrazac negiranja zločina počinjenih tokom proteklog rata u BiH na pijaci Markale u Sarajevu, na Kapiji u Tuzli, u prijedorskoj regiji i u Srebrenici, a manifestuje se negiranjem odmah po izvršenim zločinima i isticanjem istih 'argumenata' i dan-danas.
- To pokazuje da zločinačka propagandna mašinerija, koja je postojala i prije 30 godina, koristi jednako iste argumente za negiranje i prikazuje da su „Markale podmetnute“, „da na Kapiji nije stradalo toliko ljudi“, „da nije bilo bijelih traka“, „da kosti žrtava ukopanih u Potočarima nisu ljudske nego životinjske“ itd., itd. – rekao je Karčić.
Najbolji način borbe protiv negiranja je ustrajno 'naučno poništvanje' takvih izjava i potpuno medijsko ignorisanje negatora, smatra on.
Radionica održana danas u Rektoratu Sarajevskog univerziteta jedan je od brojnih događaja povodom 30. godine od počinjenog genocida u Srebrenici, najvećeg zločina u srcu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
(FENA)