Od 1. do 2. jula 2025 godine u Parizu je održana međunarodna konferencija "Genocid u Srebrenici: Suđenja za historiju?".
Ova konferencija, kojom se obilježava 30. godišnjicu genocida počinjenog u i oko Srebrenice u Bosni i Hercegovini, zajednička je inicijativa časopisa Esprit, Univerziteta u Sarajevu (Institut za istraživanje zločina protiv čovječnostii međunarodnog prava), Univerziteta Paris Nanterre (Centar za historiju i antropologiju prava) i Udruženja Međunarodna solidarnost Bosna i Hercegovina-Francuska.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 2024. godine proglasila 11. juli "Međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici". Ipak, konstatacija je da su ratovi u bivšoj Jugoslaviji i počinjeni zločini uglavnom zaboravljeni, iako su nagovijestili,u mnogim segmentima, brojne savremene sukobe.
Predmet konferencije su svjedočenja, utvrđivanje činjenica i prikupljeni dokazi, te presude donesene pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodnim sudom pravde (MSP). Rad na historiji i pamćenju koji je poduzet u Bosni i Hercegovini i Francuskoj, kao i žestina revizionizma i negacionizma takođe su teme izlaganja na konferenciji. Trideset godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, akcenat je na izgradnji mira i njegovim zastojima. Kroz promišljanja koja okupljaju historičare, pravne stručnjake, umjetnike i aktere civilnog društva cilj je bolje razumijevanje događaja i značenja pravde koja je pružena žrtvama regije Srebrenice, te da se na osnovu iznesenog, ispita i povratak rata na evropsko tlo u Ukrajini, kao i savremene debate o pojmu genocida.
Učešće na konferenciji izlaganjem radova i sudjelovanjem u diskusijama uzeli su brojni stručnjaci iz oblasti međunarodnog prava, sociolozi, antropolozi, kao i stručnjaci iz prakse i brojni umjetnici. Ispred Instituta na skupu su izložena istraživanja dr. Muamera Džananovića (online), direktora Instituta i dr. Sabine Subašić Galijatović, više naučne saradnice Instituta.