MUAMER DŽANANOVIĆ, DIREKTOR INSTITUTA, OBRATIO SE NA KOMEMORATIVNOJ SJEDNICI U POVODU GENOCIDA U SREBRENICI U SKUPŠTINI SJEVERNE MAKEDONIJE

U Skupštini Republike Sjeverne Makedonije jučer je održana komemorativna sjednica povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, u prisustvu visokih državnih zvaničnika, predstavnika međunarodne zajednice, diplomatskog kora, akademske i kulturne javnosti, te organizacija.

Jedan od onih koji su se obratili bio je i dr. sc. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, koji je prisutnima poručio da je genocid u Srebrenici jedan od najdokumentiraniji zločina u savremenoj historiji čovječanstva. „Genocid nije rezultat iracionalnog nasilja, već duboko strukturiran društveno-politički projekt, planiran i organiziran ‘odozgo prema dolje’. Nije riječ o djelima pojedinaca, već o sistemskom zločinu, koji je uz političku, vojnu i institucionalnu podršku doveo do istrebljenja bošnjačkog naroda u “sigurnoj zoni” UN-a“, naglasio je Džananović.

U svom obraćanju, Džananović je istakao i značaj usvojene Rezolucije Generalne skupštine UN-a, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, te posebno pohvalio Republiku Sjevernu Makedoniju što je ne samo podržala, već i kosponzorisala ovu rezoluciju, time, kako je rekao, „stajući na pravu stranu historije“.
„Ova rezolucija ne pripada prošlosti, već je poziv i obaveza za budućnost. Njena istinska implementacija zahtijeva javnu i odlučnu osudu negiranja genocida, uključivanje istine u obrazovni sistem, njegovanje kulture sjećanja i jačanje institucionalne saradnje između država regiona“, poručio je Džananović.

On je upozorio da negiranje genocida u Bosni i Hercegovini danas nije samo historijski revizionizam, već aktivna politička praksa, čije posljedice ugrožavaju temelje demokratskog društva, suživot i regionalnu stabilnost. „Borba protiv negiranja genocida danas nije samo pravna i moralna obaveza. To je borba za očuvanje istine, dostojanstva žrtava, ali i borba za budućnost Bosne i Hercegovine kao demokratske, građanske i multietničke države“, istaknuo je direktor Instituta.

Na kraju svog govora, Džananović je izrazio zahvalnost narodu i institucijama Sjeverne Makedonije na podršci, poručivši da je “ostajanje na strani žrtava i istine čin čestitosti, ali i temelj stabilnog, humanog i pravednog društva.”
Komemorativnu sjednicu vodio je poslanik Amar Mecinović, a prisutnima su se obratili i predsjednik Skupštine Afrim Gaši, predsjednica Koordinativnog tijela za obilježavanje 30. godišnjice genocida Selma Rizvanović Mandal, te Dževad Hot.

Svi govornici su složno poručili da sjećanje na genocid u Srebrenici mora ostati živo, ne samo kao čin odavanja počasti žrtvama, već i kao kolektivna obaveza da se nikada i nigdje više ne ponovi zločin takvih razmjera.

Share: