Muamer Džananović, direktor Instituta, obratio se na otvaranju izložbe „Underground“ u Vijećnici
Povodom obilježavanja 30 godina od genocida u Srebrenici, u sarajevskoj Vijećnici otvorena je izložba „Underground – Pod zemljom“.
Izložba tematizira ekshumaciju posmrtnih ostataka iz masovnih grobnica u istočnoj Bosni i okolini Srebrenice, prikazujući razmjere genocida kroz 30 autentičnih fotografskih snimaka s 14 lokaliteta masovnih grobnica.
Organizatori izložbe su Arhiv Federacije Bosne i Hercegovine, Grad Sarajevo, Institut Yunus Emre Sarajevo, Ambasada Republike Turske u BiH, JU Muzej Sarajeva i Javno preduzeće Sarajevo.
Pokrovitelji izložbe su dr. Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, i Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH.
Otvaranju izložbe prisustvovale su brojne domaće i međunarodne zvanice, te istaknuti predstavnici javnog i političkog života.
Na otvaranju su govorili:
- mr. sc. Hajrudin Ćuprija, direktor Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine,
- dr. Predrag Puharić, gradonačelnik Sarajeva,
- dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu,
- Nermin Nikšić, premijer Federacije Bosne i Hercegovine,
- Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i
- Numan Kurtulmuş, predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske.
Premijer Nikšić poručio je kako je naša obaveza da „nadglasamo laž istinom“:
„Genocid je presuđena činjenica. To nije stvar mišljenja, nego istina pred sudovima i pred svijetom. Bez suočavanja s tom istinom nema ni pravde ni budućnosti. A pravde, istini za volju, za mnoge porodice još nema onoliko koliko zaslužuju. Kazne za zločince ne mogu vratiti živote, ali mogu biti opomena svijetu.“
Kemal Ademović govorio je o porodicama žrtava i svakodnevnoj borbi onih koji su preživjeli zločin:
„Porodice žrtava i oni koji ih podržavaju pred cijelim svijetom decenijama se bore za minimum satisfakcije – dostojan ukop, sudsku pravdu i međunarodno priznanje genocida. Na svojim plećima žrtve predugo nose teret tuđe sramote – jer nisu sve žrtve pronađene, jer se genocid negira, jer se susreću sa zločincima koji nisu procesuirani, jer su i danas izloženi prijetnjama i jer se moraju neprestano sjećati – kako se zlo ne bi ponovilo.“
Direktor Arhiva Federacije, Hajrudin Ćuprija, predstavio je izložbu i naglasio ulogu arhivske službe u očuvanju kulture sjećanja:
„U cilju promoviranja kulturne baštine i dokumentarne historije BiH, Arhiv Federacije posvećuje veliku pažnju prikupljanju, digitalizaciji i prezentaciji građe, s naglaskom na period 1992–1995. Na taj način javni prostor ispunjavamo svjedočanstvima zasnovanim na istini – pred kojom smo svi jednako odgovorni. Jer, ako nismo mogli spasiti žrtve, možemo i moramo spasiti istinu o njima.“
Gradonačelnik Sarajeva, Predrag Puharić, govorio je o značaju izložbenih aktivnosti i važnosti kulture sjećanja za društvo zasnovano na činjenicama i znanju:
„Naša je odgovornost jednostavna, ali ogromna: da istinu donesemo pred one koji je ne znaju – ili je ne žele znati. Da ono ‘podzemno’ izložimo očima javnosti. Da se ne sklanjamo, ne šutimo, ne popuštamo i ne umaramo.“
Direktor Instituta, dr. Muamer Džananović, podsjetio je na nepobitne činjenice o ratu i genocidu u Bosni i Hercegovini:
„Istina je nepobitna: više od 7.000 žrtava genocida u Srebrenici i okolini 1995. godine je identificirano i ukopano. Znamo gdje su bili zatočeni, znamo ko je komandovao njihovim egzekucijama, znamo ko je ubijao, znamo gdje su njihova tijela pronađena. Genocid u Bosni i Hercegovini jedan je od najsistematičnije dokumentiranih zločina u savremenoj historiji. I zbog toga za ‘druge narative’ nema ni moralnog ni činjeničnog uporišta.“
U ime diplomatije i naroda Republike Turske, predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske, Numan Kurtulmuş, i zamjenik predsjednika AK partije, Zafer Sirakaya, odali su počast žrtvama genocida i govorili o podršci koju Republika Turska pruža Bosni i Hercegovini, te o zajedničkoj saradnji na političkom, istraživačkom i kulturnom planu.
Program otvaranja izložbe upotpunjen je projekcijom kratkog dokumentarnog filma Underground, te vokalno-instrumentalnim nastupima hora „Rejjan“ i solistice Opere Narodnog pozorišta Sarajevo, Amile Ravkić.
Izložbu „Underground – Pod zemljom“ svečano su otvorili premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, i predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske, Numan Kurtulmuş.
Izložba je otvorena za posjetioce u centralnoj auli Vijećnice Sarajevo u narednom periodu.