DR. HIKMET KARČIĆ, NAUČNI SARADNIK INSTITUTA, UČESNIK SEDMICE SJEĆANJA NA GENOCID U SREBRENICI U EVROPSKOM PARLAMENTU

U periodu od 7. do 10. jula 2025. godine, tokom plenarne sjednice Evropskog parlamenta u Strazburu, održane su brojne aktivnosti povodom obilježavanja genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini 1995. godine.

Plenarna sjednica Evropskog parlamenta otvorena je 7. jula govorom predsjednice Parlamenta Roberte Metsole, koja je odala počast žrtvama genocida. Na sjednici su prisustvovali Almasa Salihović i Almir Salihović, preživjele žrtve genocida i uposlenici Memorijalnog centra Srebrenica, te dr. Hikmet Karčić, naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu. Dana 8. jula predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola otvorila je izložbu „Genocid u Srebrenici: 11 lekcija za budućnost“ autora Hikmeta Karčića, organizovanu u
saradnji Memorijalnog centra Srebrenica i Evropskog parlamenta. Izložbu su podržale političke grupacije EPP, SD, Zeleni i Renew, a otvaranju su prisustvovali brojni poslanici, predstavnici međunarodnih organizacija i preživjeli genocida.

U ime domaćina prisutnima se obratio Helmut Brandstätter, a potom i predsjednica Metsola, koja je zajedno s autorom Hikmetom Karčićem zvanično otvorila izložbu. Kratke govore održali su i članovi Evropskog parlamenta: Ondřej Kolář, Matjaž Nemec, Tineke Strik i Ivo Davor Stir. Hikmet Karčić je istakao da je ideja za izložbu nastala 2015. godine, nakon
što je Rusija stavila veto na Rezoluciju o genocidu u Srebrenici u Vijeću sigurnosti UN-a. U svom govoru apelovao je na Evropski parlament da odlučnije djeluje u borbi protiv negiranja genocida u Bosni i Hercegovini.

Prisutnima se obratio i preživjeli genocida Almir Salihović, koji je kao desetogodišnjak uspio izbjeći iz Srebrenice kroz šumu. U svom obraćanju rekao je: „Hodali smo šest dana, bez hrane, bez sna. Bili smo djeca koja su pokušavala preživjeti. Danas sam suprug, otac i nastavnik historije. Ponovo živim u Srebrenici. Srebrenici je potreban poseban ekonomski status. Potrebni su nam programi za zapošljavanje, obrazovanje i budućnost mladih. Jer bez života, nema ni sjećanja.“

Dana 10. jula dr. Hikmet Karčić učestvovao je kao gost izlagač na posebnoj sjednici Komiteta za ljudska prava Evropskog parlamenta, posvećenoj Srebrenici. U svom izlaganju osvrnuo se na negiranje genocida u Srebrenici, koje postaje sve veći problem u našem regionu.

Share: